Kondom / Oral Bariyer Kullanımı

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CBYE) korunmanın tek yolu prezervatif (kondom), oral bariyer ve eldiven kullanmaktır.

Anal ve vajinal sırasında bunları kullanarak birçok CBYE’den korunabilirsiniz.

Kondom (Prezervatif) kullanımı

Lateks kondom CYBE‘lere karşı en iyi korumayı sağlar. Poliüretan ya da plastik olanlar son zamanlarda daha çok önem kazanmışlardır. Bunlar latekse oranla daha ince, dayanıklı, esnektirler ve temas sırasında duyarlılığı azaltmaz.

Yapılan laboratuvar çalışmalarında lateks kondomların sperm, herpes, hepatit virüslerini, sitomegalovirüs, HIV, gonore ve klamidya gibi patojenlerin geçişini etkin bir şekilde engellediğini epidemiyolojik ve klinik çalışmalarla CYBE/HIV geçişini azalttığı gösterilmiştir.

HIV geçişini önlemede kondom etkinliğini gösteren en çarpıcı çalışmalar eşlerden birinin HIV pozitif olduğu vakalarla ilgilidir. İki yıldan uzun bir sürede düzenli olarak kondom kullanıldığında HIV riski sıfıra yakınken, sürekli kullanılmadığında HIV riski ortalama %14-21 arasında değişmektedir.

Kondomun koruyuculuk oranı ilk olarak doğru uygulanmasına, ikinci olarak kondomun kalitesine bağlıdır.

En sık yanlış yapılan uygulamaların başında cinsel ilişkiye kondom takılmadan başlanması veya hemen orgazm öncesi dönemde takılması gelmektedir. Ön sevişme esnasında kondomun üzerindeki kayganlık bir süre sonra kaybolacağından ya da azalacağından cinsel birleşme sırasında kondomun sıyrılıp çıkma riski artabilir. Eğer ön sevişme uzun sürecekse kondomun sıyrılıp çıkma riskini azaltmak için kayganlaştırıcı sürülebilir ya da yeni bir kondom kullanılabilir.

Prezervatif nasıl takılır?

prezervatif-nasil-kullanilir-1
prezervatif-nasil-kullanilir-2

Eğer HIV ya da CYBE riski olan bir ilişkide bulunduysanız Şişli Belediyesi’nin LGBTİ+’lere özel ücretsiz HIV testi, aile hekimliği ve jinekolojik muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz. Hemen hemen tüm devlet ve üniversite hastanelerinde de HIV testi yaptırabilirsiniz. Ayrıca pek çok özel hastanede ve laboratuarda test yapılıyor. Test için kimlik bilgisi ve kimlik fotokopisi vermek zorunlu değildir. Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda genelgesi bulunuyor.

Diğer başvuru merkezleri için tıklayın.

Vajina kondomu

Kadın kondomu ya da femidom olarak da bilinir. Vajinal, anal, oral seks için kullanılabilir. Türkiye’de şu an satışta olmayan bu kondomu internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

kadin-kondomu-femidom

Oral bariyer nasıl kullanılır?

Oral seks yaparken (anal ya da vajinal) prezervatifi ikiye bölerek oral bariyer yapabilir ve korunabilirsinz. Dental dam ya da rubber dam olarak da bilinen oral bariyer ülkemizde bulunmadığından bu yöntemle kendinize oral bariyer yapabilirsiniz.

oral-lateks-bariyer

Eldiven ne zaman kullanılır?

Eğer seks sırasında elinizi kullanarak anal ya da vajinal yoldan partnerinize tema edecekseniz, eldiven kullanmak sizi CYBE’lerden koruyacaktır.

Vegan ürünler var mı?

Lateks kondomlarda üretim esnasında kazein adı verilen süt proteini kullanılıyor. Bu nedenle birçok kondom vegan değil, yani hayvansal içeriğe sahip.

Ancak şu kondomlar vegan:

-Okey Tenn (lateks içermez, lateks alerjisi olanlar kullanabilir)
-Durex Gerçek (lateks içermez, lateks alerjisi olanlar kullanabilir)
-Glyde (Vegan Dükkan‘da bulunabiliyor ve başka sitelerden online sipariş verilebiliyor)
-Skins (Tüm kondomları vegan ve internet üzerinden sipariş edilebiliyor)

Türkiye’de şu an satılmayan vajina kondomu (kadın kondomu/Femidom olarak da anılıyor) için de benzer bir durum olduğundan, yurt dışından satın alırken vegan logosu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yine Gylde, Pjur Med ve System JO markalarının vegan kayganlaştırıcısını Türkiye’de bulabilirsiniz.