Ürolojik Muayene

Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan, Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde çalıştığı dönemde pek çok LGBTİ+ hastayla ilgilenmiş olan Uzm. Dr. İsmet Hazar ile ürolojinin ilgilendiği alanları, merak ettiklerimizi ve bilmemiz gerekenleri konuştuk.

Üroloji vücudun hangi bölgeleriyle ilgilenir?

Böbreklerden başlayarak idrar atım kanalına kadar olan bölge ile penis, testisler ve prostat ile ilgilenir.

Kimler ürolojik muayeneye ihtiyaç duyar?

Herkes gelebilir. Vajina veya penisle doğmuş, falloplasti veya vajinoplasti geçirmiş kişiler, interseksler rahatsızlıklarına göre ürolojik muayeneye ihtiyaç duyabilirler. Vajinası olan ya da vajinoplasti ya da falloplasti geçirmiş kişilerde idrar boşaltım alanlarıyla ilgileniriz. Ayrıca penis, testisler ve prostat ile ilgili rahatsızlıklar da konumuz dahilindedir.

Düzenli ürolojik muayene gerekli midir? Kaç yaşından itibaren düzenli kontrole gitmek gerekir? Düzenli kontrol hangi muayene adımlarını içerir? Şayet falloplasti ameliyatı olunduysa, ameliyattan ne kadar sonra muayene olunmalıdır? 

Vajina ile doğmuş, falloplasti veya vajinoplasti geçirmiş kişilerin şayet bir şikayetleri yoksa düzenli olarak üroloğa gitmelerine gerek yoktur. Ameliyat geçiren kişiler, genellikle bir şikayetleri olduğunda ameliyatı yapan kişiye görünmeyi tercih ediyorlar, ancak idrar ile ilgili sorunlarda üroloğa görünmek daha doğrudur. Penisle doğmuş kişiler ise 45 yaşından sonra yılda en az 1 kez üroloğa görünmelidir.

Düzenli kontrolde öncelikle hastayı herhangi bir şikayeti olup olmadığı konusunda dinleriz. Fiziksel muayene yaparız, prostat ve diğer iç organlara ultrasonla bakarız, idrar tahlili isteriz. Ayrıca, prostat kanseri için kan testi yapar, kansere neden olan hormona bakarız.

Düzenli kontrol dışında, ne gibi şikayetler olduğunda üroloğa gidilmelidir? Geyler, biseksüeller, translar ve interseksler hekimlerini cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri ile, bedensel süreçleri ile ilgili ne kadar, ne şekilde bilgilendirmelidir? Bir ürolog hastasına hangi soruları sorabilir, hangi soruları soramaz?

Vajina ile doğan kişilerde idrar kaçıranlar, böbrek taşı sorunu yaşayanlar, idrarında kanama olanlar muhakkak gitmelidir. Penisle doğan kişilerde ise bu söylediklerime ek olarak, gece idrara kalkma sıklığı arttıysa ya da çocuk sahibi olmak istendiği halde olunamıyorsa ürolağa başvurmak gerekir. 

Üroloğa cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliği ile ilgili bilgi vermeye gerek yoktur ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili bir risk varsa paylaşılması teşhis koymamızı hızlandırır ve kolaylaştırır. Hekimler kişiye ailesindeki rahatsızlıkları, soy geçmişini, genetik durumunu, geçirdiği ameliyatları ve daha önce kullandığı ilaçları sorabilir, bunun dışında bir soru yöneltmesine gerek yoktur. Hekimler yeni yasalara göre bütün tedaviyi hastayla birlikte kararlaştırmak zorundadır, bu nedenle yapılacak işlemler hakkında hekimden bilgi talep edilebilir. 

Falloplasti sonrası görülen hangi belirtiler ürolojik muayene gerektirir? 

Falloplasti geçiren kişilerde prostat ve testisler olmadığı için onlar da vajina ile doğan kişilerle aynı şikayetler sebebiyle üroloğa görünebilir.

Anal muayene ve anal smear testi yapılmakta mıdır? Hangi hastalıklara bakılır?

Anal muayene bizim alanımıza girmez ve biz ürolojide smear testi yapmayız. Smear sadece jinekolojide yapılır. Şayet HPV nedeniyle herpes oluştuysa bunlar alınır ve patolojiye gönderilir. Herpes için kan alınarak test yapılır.

Muayene öncesinde ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır? Genital kıllar alınmalı mıdır?

Herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Penis ile doğan kişilerde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sonucunda viral et benleri oluşabiliyor, böyle bir durumda kılların alınmış olması bizim için kolaylaştırıcıdır. Bunun dışında kılların alınmasına gerek yoktur.

Düzenli östrojen kullanan kişiler ereksiyon olabilir mi, orgazm olabilir mi?

Sık olmamakla birlikte ereksiyon yaşanabilir. Östrojen, testosteronu engeller ama tamamen yok etmez. Testisleri alınmış kişilerde de ereksiyon görülebilir. Zira testosteron böbrek üstü bezlerinden de salgılanmaktadır. Libido düşebilir ancak yine de ereksiyon yaşanabilir, orgazm da olabilir.

Falloplasti sonrasında, üretranın uzatılmasına bağlı oluşabilecek sıvı kaçaklarının yaratabileceği bir risk var mıdır?

İdrar kaçırma sorunu yaşanabilir ve bu yaşam standardını düşüren bir durumdur. Bu konuda bazı ilaçlar var ancak kesin sonuç vermeyebiliyor. Yine kesin bir çözüm sunmayan cerrahi müdahaleler de var. Biz bu durumda Kegel egzersizlerine benzer egzersizleri öneriyoruz.

Türkiye’de metoidioplasti ve falloplasti ameliyatlarını hangi uzmanlık alanları birlikte gerçekleştiriyor? Ameliyatlarda ürolog bulunuyor mu?

Bu ameliyatlar Türkiye’de plastik cerrahlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bazı hastanelerde androloji uzmanları da ameliyata girebiliyor ancak bu sık görülen bir durum değil. Ancak bu uzmanlık gerektiren bir ameliyat olduğu için çoğunlukla plastik cerrahlar bu alanda uzmanlaşıyor.

Yaz kızım...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.