Trans Kadınlar için Cinsel Sağlık

Trans kadınlar için cinsel sağlığına ilişkin bu bilgiler İngiltere merkezli, HIV ve cinsel sağlık alanında çalışan yardım kuruluşu Terrence Higgins Trust’ın “Trans Women: Trans Health Matters” broşüründen derlenmiş ve uyarlanmıştır.

Hormonlar

Östrojen ve testosteron hormonları bütün insanların salgıladığı cinsel hormonlardır. Cinsiyeti kadın olarak atanan insanlar daha fazla östrojen salgılarken, erkek olarak atananların salgıladığı testosteron miktarı daha fazladır. Trans kadınlar genellikle takviye östrojen hormonu alırlar. Östrojen, yüz ve vücuttaki kılların gelişimini azaltarak ve kalça ve memelerdeki yağ oranını arttırarak bedeni feminenleştirir. Kelliği yavaşlatır ya da durdurur, penisin ve testislerin küçülmesine sebep olur ve kas gücünü azaltır.

Östrojen alıyorsanız; aynı zamanda testosteron üretimini durduran hormon engelleyici (hormon bloker) de kullanmanız gerekir. Vajinoplasti ameliyatı olduysanız daha az östrojen alabilirsiniz ve hormon engelleyiciye ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çünkü testisleriniz alındıktan sonra daha az testosteron salgılarsınız. Hormon alıyorsanız düzenli olarak kan testi yaptırmanız büyük önem taşıyor.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, korunmasız vajinal, anal ya da oral seks sırasında geçer. Genital siğil gibi bazı hastalıklar yakın ten temasıyla da bulaşabilir. HIV hariç, CYBE’lerin çoğu önemsenmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açsa da tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir.

Hepatit C, kan yoluyla bulaşan bir virüs olup ciddi karaciğer sorunlarına sebep olabilir. Doktorlar, kanın varlığında seks yoluyla bulaşabileceğini düşünüyor. Cinsel yolla bulaşan tüm enfeksiyonlar semptom göstermez. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolünden geçmekte fayda var. Genital bölgenizi kontrol edin, genital bölge çevresinde uçuk, kızarıklık, kaşıntı olması durumda mutlaka doktora görünün.

Güvenli seks

Kondom ve kayganlaştırıcı güvenli seksin en önemli parçasıdır. Vajinoplasti geçirin ya da geçirmeyin, kendinizi ve partnerinizi/partnerlerinizi CYBE’ler yada HIV’den korumanın en iyi yoludur. Vajinal veya anal seks sırasında kondom kullanın. Su ya da silikon bazlı kayganlaştırıcı kullanın. Oral seks sırasında oral bariyer  kullanın.

Penis kondomu (prezervatif) ve kayganlaştırıcı eczanelerden ve marketlerden edinilebilir. Kadın kondomu olarak da bilinen vajinal kondom vajinal ya da anal yolla kullanılabilir. Türkiye’de henüz bulunmayan bu kondomu internetten sipariş edebilirsiniz. Yine de vajinanın derinliğine bağlı olarak bütün trans kadınların vajinal kondom kullanamayacağını belirtmekte fayda var.

Bağlanmayı, dokunulmayı ya da S&M ilişkileri seviyorsanız, anüsün, vajinanın ya da ağzın kanaması ya da yırtılmasının CYBE, HIV ve hepatitin geçiş imkanı yaratacağını unutmayın. Dokunma ya da parmakla penetrasyon sırasında kondom ya da lateks eldiven kullanarak kanın ya da diğer sıvıların elinize bulaşmasını, böylece de bulaşıcı enfeksiyon ya da virüslerin size ya da partnerinize geçmesini engelleyebilirsiniz.

Vajinal seks

Yukarıda bahsettiğimize benzer şekilde vajinal seks sırasında da kanama meydana gelebilir. Özellikle de yakın zamanda ameliyat olduysanız bu konuya dikkat etmenizi öneririz.

Vajinanızın derisini germek için dilatör kullanmak, su ya da silikon bazlı kayganlaştırıcı kullanımı gibi faydalı olacaktır. Dilatör bazen kanamaya neden olabilir. Bu nedenle de sonrasında prezervatif ya da vajinal kondom kullanmaya özen gösterin.

Anal seks

Anal seks sırasında, rektumda küçük yırtıklar oluşabilir ve bu da HIV’in vücuda geçişini kolaylaştırır. Vajinoplasti ameliyatı olduysanız anüsünüzün bir süre boyunca hassas olabileceğini unutmayın. Genital bölgenizdeki pek çok sinir ucu bir araya getirilecek ve bu nedenle de anal seks bir süre biraz acı verebilir.

Oral seks

Oral seks, anal ya da vajinal seks ile kıyaslandığında düşük risk taşır. Yine de HIV ya da CYBE’lerin geçişi bu yolla da mümkündür. Oral seksten önce dişinizi fırçalamayın, çünkü bu diş etlerinizin kanamasına yol açabilir. Boğazınız ağrıyorsa ya da öksürüyorsanız veya yakında dişinize müdahale olduysa oral seksten kaçınmanız gerekiyor.

Siğillerinizi tedavi ettirmeniz gerekiyor!

Genital siğilleriniz varsa ameliyat olmadan önce tedavi olmanız gerekiyor. Çünkü bu siğiller vajinanızın içinde de oluşmaya devam edebilir ve bu durumda tedavi olmanız zorlaşır.

Dilatör kullanımı

Dilatör silindir şeklinde bir plastiktir ve cildi esnetmesi için vajinanın içine yerleştirilir. Ameliyatın ardından vajinanın kapanmasını engeller. Doktorunuz size bununla ilgili tavsiyelerde bulunacaktır. Genellikle günde 2 ya da 3 kez kullanılır. Daha sonra hafta da 2’ye düşürülür.

Dilatörler biraz rahatsız edici olsa da vajinal dokunuzun küçülmesine engel olur ve vajinanızın açık kalmasını sağlar. Penetratif seksi kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Şişli Belediyesi’nin LGBTİ+’lere özel ücretsiz HIV testi ve diğer başvuru merkezleri için tıklayın.

SPoD’un hazırladığı 2017 tarihli Cinsiyet Geçiş Kılavuzu için tıklayın.

Cinsiyet Uyum Sürecinin Hukuki Boyutu – Sıkça Sorulan Sorular Kılavuzu – 2021

Kaynak:
Trans Women / Trans Health Matters broşürü, Terrence Higgins Trust, Haziran 2012

3 Yorum
  1. 27/11/2018
  2. 21/07/2019
  3. 04/03/2020