İstenmeyen Gebelikler

Bir ya da iki yumurtalığı, rahmi ve vajinası olan, yumurtlama yaşayan ve cinsel yaşamı olan tüm bireyler vajinal seks, sürtünme gibi cinsel davranışlar sonucunda hamile kalma ihtimaline sahiptir. Penisten meni öncesinde gelen ön su/ön sıvı da bazen az miktarda sperm içerebildiğinden, bu sıvı ile temas da gebelik açısından riskli olabilir. Düzenli testosteron kullanımı hamile kalma ihtimalini azaltsa da, tamamen yok etmez. 

Gebelik farklı yöntemlerle tespit edilebilir. Adet gecikmesi en kesin gebelik belirtisidir. Gebelik testleri korunmasız ilişkinin hemen sonrasında yapıldığında doğru sonuç vermeyeceği için, bu testlerin adet gecikmesini takiben yapılması gerekir. Evde yapılacak gebelik testi adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılmalı; kan testi ise 1-2 gün sonra yaptırılmalıdır. Eczaneden alınan ve evde uygulanan testler yüksek oranda doğru sonucu verse de, kan testi kesin tespit için gereklidir. Bazı kişilerin, gebe kalmalarına rağmen adet görmeye devam edebildikleri akılda tutulmalıdır. Dolayısıyla korunmadan yaşanan her cinsel ilişkiden sonra test yaptırmak gerekir. 

Türkiye’de yasal kürtaj süresi 10 haftadır. 18 yaş altı çocuklar ebeveynlerinin, 18 yaş üstü evli bireyler ise eşlerinin yazılı izni ile kürtaj olabilir. 18 yaş üstü bekar kişilerde partner onayına gerek yoktur. Şayet hukuki sürecin başlatıldığı bir tecavüz nedeniyle hamile kalındıysa, 10 haftalık yasal süre 20 haftaya kadar uzamaktadır.

Yukarıda bahsedilen şartlar çerçevesinde, bazı kamu hastaneleri, özel hastaneler ve kliniklerde kürtaj yapılabiliyor. Ancak kürtaj karşıtı politikalar nedeniyle, yasal bir hak olmasına karşın fiili bir kürtaj yasağı söz konusudur. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın konu ile ilgili raporunu incelemek için tıklayınız

İstenmeyen gebelikle karşılaştığınızda yapabilecekleriniz, tıbbi haklarınız ve kişilerin konu ile ilgili deneyimleri, Kürtaj Haktır! Platformu tarafından bir broşürde derlendi. Broşürü incelemek için tıklayınız.

 

 

Yaz kızım...

Your email address will not be published. Required fields are marked *