Eşcinsel – Biseksüel Erkekler için Cinsel Sağlık

Eşcinsel ve biseksüel erkeklerin, özellikle kondom kullanmadan vajinal, oral, anal cinsel ilişkide CYBE‘ye yakalanma olasılığı yükselir. Birden çok partnerle korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi riski artırır.

Riskleri azaltmanın yolları:

  1. Partnerin/partnerlerin bedeninden salgılanan sıvılarla (vajina, anüs veya ağız) kondom kullanmadan temas etmemek. En fazla dikkat edilmesi gereken beden sıvıları, kan, meni, penisten boşalma öncesi gelen sıvı, vajinal sıvılar ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle oluşan yaralardan gelen sıvılardır,
  2. Cinsel organlarda oluşan yaralara ya da kabarcıklara dokunmamak,
  3.  Yara veya enfeksiyon varlığında cinsel ilişkide bulunmamak.

Cinsel ilişki sırasında nezleden cilt mantarına pek çok enfeksiyonun bulaşabildiği akılda tutulmalıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en tehlikeli CYBE‘ler korunmasız olarak gerçekleştirilen vajinal ve anal cinsel ilişki ile bulaşır.

Ayrıca seks oyuncaklarının hijyen kurallarına uygun olmadan kullanımı ve paylaşımında da HIV ve CYBE riski vardır.

Seks ürünleri hijyeni yazısı için tıklayın.

Peki, nasıl korunmalıyız?

Penis Kondomu (Prezervatif):

kondom

Ülkemizde kılıf, kaput, lastik olarak adlandırılan ama dünyada prezervatif ya da kondom olarak bilinen koruyucu yöntemlerden birisidir. Genellikle lateksten yapılan ortalama 0.06 mm kalınlığında, silindir şeklinde ve açık ucunun kenarı, kullanımı kolaylaştırmak için kalın olan, kapalı ucunda meninin toplandığı bir boşluğu olan kılıftır. Kondomlar bir kauçuk türü olan lateksten ya da poliüretandan yapılırlar.

Lateks kondom CYBE‘lere karşı en iyi korumayı sağlar. Poliüretan ya da plastik olanlar son zamanlarda daha çok önem kazanmışlardır. Bunlar latekse oranla daha ince, dayanıklı, esnektirler ve temas sırasında duyarlılığı azaltmaz.

Yapılan laboratuvar çalışmalarında lateks kondomların sperm, herpes, hepatit virüslerini, sitomegalovirüs, HIV, gonore ve klamidya gibi patojenlerin geçişini etkin bir şekilde engellediğini epidemiyolojik ve klinik çalışmalarla CYBE/HIV geçişini azalttığı gösterilmiştir.

HIV geçişini önlemede kondom etkinliğini gösteren en çarpıcı çalışmalar eşlerden birinin HIV pozitif olduğu vakalarla ilgilidir. İki yıldan uzun bir sürede düzenli olarak kondom kullanıldığında HIV riski sıfıra yakınken, sürekli kullanılmadığında HIV riski ortalama %14-21 arasında değişmektedir.

Kondomun koruyuculuk oranı ilk olarak doğru uygulanmasına, ikinci olarak kondomun kalitesine bağlıdır.

En sık yanlış yapılan uygulamaların başında cinsel ilişkiye kondom takılmadan başlanması veya hemen orgazm öncesi dönemde takılması gelmektedir. Ön sevişme esnasında kondomun üzerindeki kayganlık bir süre sonra kaybolacağından ya da azalacağından cinsel birleşme sırasında kondomun sıyrılıp çıkma riski artabilir. Eğer ön sevişme uzun sürecekse kondomun sıyrılıp çıkma riskini azaltmak için kayganlaştırıcı sürülebilir ya da yeni bir kondom kullanılabilir.

Anal, vajinal ve oral seks sırasında kondom, vajina kondomu, oral bariyer ve eldiven kullanabilirsiniz. Kondom/oral bariyer kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Adım 1: Kondom paketini elinize alın ve son kullanma tarihini kontrol edin. Eğer son kullanma tarihi geçmemiş ise, kondomu kullanabilirsiniz.

Adım 2: Kondom paketinin delinmemiş ve yırtılmamış olduğuna dikkat edin.

Adım 3: Kondom paketini dişinizle veya tırnağınızla zarar verecek şekilde açmayın. Kondomun yırtılmamasına özen gösterin.

Adım 4: Kondomu paketten çıkardıktan sonra hangi yöne doğru sarıldığını kontrol edin.

Adım 5: Sizin veya partnerinizin penisi sertleştiğinde kondomu takın.

Adım 6: Kondomu takarken, baş bölgesindeki çıkıntıyı iki parmağınızın arasına alarak sıkın ve içinde hava kalmamasını sağlayın.

Adım 7: Kondomu parmaklarınızla ucundan tutarken, diğer elinizle aşağı doğru yuvarlayın.

Adım 8: İhtiyaç halinde, kondomu taktıktan sonra, üzerine su bazlı kayganlaştırıcı sürebilirsiniz. Kondomu takmadan önce sizin veya partnerinizin penisine kayganlaştırıcı sürmeyin.

Adım 9: Boşaldıktan sonra, penis sertliğini kaybetmeden, mümkünse bir ıslak mendil yardımı ile kondomu çıkartın. Kondomu çıkarırken, partnerinize temas etmemeye ve meninin boşalmamasına dikkat edin.

Adım 10: Kondomu çıkardıktan sonra mutlaka çöp kutusuna atın. Kullanılmış olan kondomu bir daha asla kullanmayın. Kondomu klozet veya tuvalet çukuruna atmayın.

Eğer HIV ya da CYBE riski olan bir ilişkide bulunduysanız Şişli Belediyesi’nin LGBTİ+’lere özel ücretsiz anonim HIV ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Ayrımcı / fobik olmayan jinekologlar listesi için sitemize e-posta atabilirsiniz. iletisim (at) lgbtisagligi (nokta) org

Hemen hemen tüm devlet ve üniversite hastanelerinde de HIV testi yaptırabilirsiniz. Ayrıca pek çok özel hastanede ve laboratuvarda test yapılıyor. 

Diğer test ve başvuru merkezleri için tıklayın.

Biseksül sağlığı hakkında daha fazla bilgi ve yazı için Bi+ öz dijital evreni Bitopya.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://bitopya.org/category/biseksuel-sagligi

Yaz kızım...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.