Açılma

Açılmak ne demek?

Bir kişinin cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği hakkında kendisine ve/veya çevresine açılması demektir. Açılmak, tekil bir an veya tekil bir eylemden oluşmaz. Aksine sorular, arayışlar ve cevaplarla şekillenen, bir anlamda hiç bitmeyen bir süreç olarak ele alınmalıdır.

Açılma süreci ile ilgili destek almak için hafta içi her gün 12:00-18:00 saatleri arasında SPoD LGBTİ+ Danışma Hattı’na 0850 888 5428 nolu numaradan ulaşabilirsiniz.

Kendini kabul etmek ne demek?

Açılmanın ilk süreci, kişinin kendi kimliğini fark etmesi ve kabul etmesidir. Bu dönemde çeşitli psikolojik gerilimler ve kimlik karmaşası yaşanabilir. LGBTİ+ konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarına başvurarak ya da ihtiyaca göre profesyonel yardım alarak daha rahat atlatılabilir.   

Açılmak gerekli mi?

Elbette ki hayır. Bu tamamen sizin bileceğiniz bir şey. Açılmalı mısınız, kime açılmalısınız, ne zaman açılmalısınız, tüm bu soruların yanıtlarını ancak siz bilebilirsiniz. Kimseye açılmak istemeyebilirsiniz, ya da çevrenizdeki insanlardan bazılarını seçip sadece onlara açılabilirsiniz. Bu tamamen gereksinimleriniz ve tercihleriniz çerçevesinde sizin belirleyebileceğiniz bir alandır.

Kimse sizi açılma konusunda zorlama hakkına sahip değil. Kimse, size rağmen, cinsel yöneliminizi başkalarıyla paylaşma hakkına sahip değil.

Açılmak, tamamen kişinin içinde bulunduğu ortama ve ihtiyaçlarına bağlı olarak şekillenen bir süreçtir. Dolayısıyla açılmak bir zorunluluk değildir. Kişinin zarar görmemesi öncelikli olarak, içinde bulunulan şartların detaylı bir değerlendirmesi sonucunda karar verilmelidir.

Açılmak zorunda değilsiniz ama açılmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.  Açılmayı şu nedenlerle tercih edebilirsiniz:

 • Sevdiğiniz kişilerle yaşamınızı tüm yönleriyle paylaşabilmek,
 • Cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliğinizi gizlemek için yaptığınız şeylerden (konuşurken
 • söylediklerine dikkat etmek, kitaplarını, filmlerini gizlemek zorunda kalmak, vs.) bıkmak,
 • Kendinizi gizlemek zorunda hissetmeyi bir haksızlık olarak görmek,
 • “Ne zaman evleneceksin” sorularına bir son vermeyi istemek,
 • Sevgilinizin varlığını gizlemeye çalışmaktan yorulmak,
 • Heteroseksüelmiş gibi yapmaktan sıkılmak,
 • LGBTİ’lere yönelik önyargıları kırmayı istemek,
 • Diğer LGBTİ’lere ulaşabilmek.

Açılmak istenirse nelere dikkat edilmeli?

Önemli sorulardan bir tanesi kime ya da kimlere açılmak istediğinizdir. Açılmak istiyorsunuz diye illa herkese açılmak zorunda değilsiniz. Öncelikle, sadece kendinizi yakın hissettiğiniz insanlara açılmayı tercih edebilirsiniz. Kimlere, hangi sırayla, nasıl açılacağınızı tamamen kendinize göre belirlemelisiniz.

Tercih sıranızı açılmayı düşündüğünüz kişilerin vereceğini tahmin ettiğiniz tepkilere göre belirleyebilirsiniz. Mesela LGBTİ+’larla ilgili olumsuz görüşleri olmadığını bildiğiniz yakınlarınıza ya da bulunduğunuz çevrede sözüne güvenilir kişilere öncelik verebilirsiniz. Açılırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, alacağınız tepkilere karşı hazırlıklı olmanızdır. Bu nedenle açılacağınız kişileri rastgele seçmek yerine, alacağınızı tahmin ettiğiniz tepkilere göre bir strateji belirleyebilirsiniz.

Açılırken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Hissettiklerinizden, açılmak istediğinizden emin olun,
 • Karşınıza çıkacak olası sorulara vereceğiniz cevaplardan emin olun,
 • Açılacağınız kişileri ve açılma sıranızı belirleyin,
 • Açılmak istediğini kişinin LGBTİ+’lara dönük yaklaşımlarını öğrenmeye çalışın,
 • Zamanlamayı iyi belirleyin,
 • Tepkiler için hazırlıklı olun,
 • Açılmanın uzun soluklu bir süreç olmasına hazırlıklı olun,
 • Bu süreçte yaşadıklarınızı konuşabileceğiniz birilerinin olmasına özen gösterin.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki kaynaklara göz atabilirsiniz.

ETKİNLİKLER

SPoD Derneği ve Lambdaistanbul‘un internet üzerinden gerçekleştirdiği açılma konulu sohbetlere ve diğer etkinliklere katılabilirsiniz. Bu sohbetler için kimlik isminizi ve video görüntünüzü paylaşmak zorunda değilsiniz. Ses yerine yazı ile de sohbette kendinizi ifade edebilirsiniz.

Harbiye’deki Boysan’ın Evi etkinlikleri de Pandemi süresince video buluşması şeklinde gerçekleşiyor.

Yaşadığınız şehirdeki ya da üniversitenizdeki diğer dernekler, oluşumlar ve bağlantı kurabileceğiniz websiteleri için: https://twitter.com/i/lists/1315053980645556230

(Listeye Twitter üyesi olmadan da ulaşabilirsiniz. İnternette gizliliğinizi korumak isterseniz: -Mozilla Firefox ya da Tor Browser gibi tarayıcıları kullanın. -Sayfaları Gizli Sekme’de açın. -Gmail yerine Protonmail gibi servislerden şifrelenmiş mail adresi alabilirsiniz.)

BROŞÜRLER

LGBTİ Açılma Süreçleri kitapçığı, SPoD, Mayıs 2020

Lezbiyen, Gey ve Biseksüeller için Açılma Rehberi, Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

LİSTAGLGBTİ Bireylerin Aileleri ve Yakınları Grubu’nun broşürleri:

İlk Adım, LİSTAG. (LGBTİ aileler ve yakınlar için Açılma Rehberi)

Türkçe ve Kürtçe Sesli Kitaplar:
Eşcinsel ve Biseksüel Bireylerin Aileleri ve Arkadaşları için Bir Rehber
Ben Bir Transseksüel Annesiyim
İlk Adım

Benim Çocuğum Belgeseli, yönetmen Can Candan, 2013
Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel veya trans olduĞunu açıklarsa ne olur?
Benim çocuğum belgeselinde, çocukları lezbiyen, eşcinsel, biseksüel veya trans olan olan Türkiyeli bir grup ebeveyn, içinde yaşadıkları muhafazakar, homofobik ve transfobik toplumda, ebeveyn, aile veya aktivist olmanın ne demek olduğunu yeniden tanımlarken bu özel deneyimlerini seyirci ile samimi bir şekilde paylaşıyorlar.

Benim Çocuğum filmini LİSTAG’lı ailelerin katılımıyla izlemek isterseniz, filmin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Benim Çocuğum (2013) from surela film on Vimeo.