Psikolojik Yardım Alınabilecek LGBTİ+ Sivil Toplum Kuruluşları Var mı?

LGBTİ’+ların yaşadıkları psikolojik sorunlara destek olmak adına çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları bulunuyor.

TODAP – Pandemi döneminde kısa dönemli ücretsiz Terapi Hizmeti

Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar (TODAP) salgın sürecinde çalışma koşulları ağırlaşan sağlık çalışanlarına, işten çıkarılan kişilere ve bu süreçte evdeki iş yükü artan kadınlara süreli ücretsiz ve online psikolojik destek hizmeti sunuyor. Danışmanlık hizmeti telefon ya da video görüntü ile yapılıyor.
Telefon: 0530 887 11 90
E-posta: todapsespsikolojikdestek@gmail.com

Şişli Belediyesi

Psikolog&Psikiyatrik Muayene (Psikoloji bölümü Hafta içi her gün 8:30-16:00 – Psikiyatri bölümü her Cuma 17.00-20:00)

Şişli Belediyesi’nin Feriköy’deki Sağlık İşleri Müdürlüğü Binası polikliniğinde Uzman psikolog hafta içi her gün 8:30-16:00 saatlerinde olarak hizmet veriyor. Psikolojik danışmanlık alanlar haftada bir düzenli görüşmeye gelebiliyor. Randevu almak için 0212 234 48 31 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Bu hizmet yalnızca Türkçe dilinde veriliyor.

Cuma günleri ise 17.30 – 19.30 saatleri arasında LGBTİ+ bireylere yönelik Psikiyatri Uzmanı tarafından psikiyatrik danışmanlık konusunda hizmet sunuluyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü binasındaki bu ücretsiz hizmetten yararlanmak için 0212 234 48 31 nolu telefondan İrfan Bey’den randevu alınabilir. Danışmanlık hizmeti Türkçe’nin yanı sıra İngilizce de veriliyor. Randevu almadan görüşmeye gidilebiliyor ve kişiler başvurdukları hafta psikiyatrist ile görüşebiliyor, bir bekleme süresi bulunmuyor.

Uzman psikolog ve Psikiyatr doktorlar LGBTİ+ danışanlarla çalışma deneyimi olan uzmanlar ve yine hasta gizliliği ön planda tutuluyor.

Psikolojik danışma hizmetinden mülteciler de aynı şartlarda yararlanabiliyor. (İngilizce ve Türkçe veriliyor.)

Psikiyatrik&Psikolojik danışmanlık hizmeti adres: Abide-i Hürriyet Cad. Mezarlık Çıkmazı Sok. No:3 Feriköy/ Şişli

SPOD LGBTİ  (İstanbul)

Cinsel yönelimi ya da cinsiyet kimliğinden kaynaklanan sorunları aşmada ve diğer konularda  psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bütün LGBTİ+ bireyler, derneğin Psikolojik Danışma programına destek alabilmek için başvurabiliyor.

Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim konularında eğitim almış yaklaşık 15 yarı-gönüllü psikoterapistten oluşan SPoD psikoterapi ağı piyasa şartlarına göre daha düşük ücretlerle terapi ve danışmanlık desteği sağlıyor.

Ruh sağlığı uzmanlarına ulaşabilmek için öncelikle aşağıdaki link üzerinden ulaşabilecek kısa formun doldurulması gerekiyor. Başvurunuzun ardından yapılacak bir ilk görüşme sonrasında uygun uzmana yönlendiriliyorsunuz.

Her ayın ilk Çarşambası ise SPoD Salon’da psikiyatrist Seven Kaptan öncülüğünde Trans Terapi Toplantıları düzenleniyor.

Daha ayrıntılı bilgi için derneğin Danışma hattını da arayabilirsiniz: 0850 888 54 28 (Hafta içi her gün 12.00-18.00)

Pembe Hayat (Ankara)

Dernek tarafından eğitim alanlar ruh sağlığı uzmanları tarafından terapi hizmeti veriliyor. Psikolojik Danışmanlık Departmanı‘na ulaşmak için: psikolojikdanisma@pembehayat.org 

Derneğin Trans Sohbetler grup çalışması için ve diğer bilgiler için: Telefon: 0312 433 85 17 / 0532 462 17 05
E-posta: bilgi@pembehayat.org

KAOS GL (Ankara)

KAOS GL Derneği, her şehirden yapabileceğiniz başvurulara danisma@kaosgl.org  adresi üzerinden danışmanlık veriyor.

Dernek, ruh sağlığı alanında Ankara yerelinde veya diğer ilerde Kaos GL’nin ruh sağlığı eğitimlerine katılmış veya CETAD bağlantılı  uzmanlara yönlendiriyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Danışmanlık Derneğİ) Türkiye çapında terapist listesi

Trans Geçiş Süreci Terapi Grubu

Pandemi süresince online devam ediyor. transinisiyatif@gmail.com 

Pozitifiz Akran Danışmanlığı

Türkçe, İngilizce ve Fransızca akran danışmanlığı almak için hafta içi günlerde saat 12:00-20:00 saatleri arasında bizi 0535 519 54 95 numaralı numaradan arayabilirsiniz.

Pozitif-iz, HIV pozitif kişiler ve yakınlarını fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden güçlendirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur. https://www.pozitifiz.org/

Genç LGBTİ+ Danışma Hattı/ İzmir
Hafta içi her gün 12:00 – 17:00 saatlerinde 0232 464 0330 numaralı danışma hattını arayabilirsiniz.

Ayrıca danışma@genclgbti.org e-posta adresinden de danışmanlık hizmetlerine erişebilirsiniz. Dernek, hukuki (hukuk@genclgbti.org), akademik, online, sosyal medya ile telefon üzerinden, yüz yüze ve akran danışmanlığının yanı sıra uzman yönlendirmesi de yapıyor.

LGBTİ+ Aileleri için Danışma Hattı

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği’nin (GALADER); lgbti+ çocuğu olan ve konuşma ihtiyacı hisseden kişiler için bir Danışma Hattı bulunuyor. +90 537 461 88 08 Twitter: @galadernegi ayrıca aylık Zoom toplantıları da düzenliyor.

Yaz kızım...

Your email address will not be published.