Psikolojik Yardım Alınabilecek LGBTİ+ Sivil Toplum Kuruluşları

Son güncelleme: 18 Ekim 2021

LGBTİ’+ların yaşadıkları psikolojik sorunlara destek olmak adına çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları bulunuyor.

Cinsel Eğitim ve Tedavi ve Araştırma Derneği eğitimi almış Terapist Listesi

CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Danışmanlık Derneğİ) Türkiye çapında terapist listesi

Mültecilere yönelik Psikolojik Danışma ve 7/24 Destek Hattı
LGBTi+, HIV ile yaşayan veya seks işçisi olan mültecilere yönelik, hukuki ve psikososyal destek hizmetleri sunuluyor.

0850 888 0 539 Türkçe, English, Arabic, Farsi

https://beacons.page/krgproject

SPOD LGBTİ  (İstanbul)

Cinsel yönelimi ya da cinsiyet kimliğinden kaynaklanan sorunları aşmada ve diğer konularda  psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bütün LGBTİ+ bireyler, derneğin Psikolojik Danışma programına destek alabilmek için başvurabiliyor.

Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim konularında eğitim almış yaklaşık 15 yarı-gönüllü psikoterapistten oluşan SPoD psikoterapi ağı piyasa şartlarına göre daha düşük ücretlerle terapi ve danışmanlık desteği sağlıyor.

Ruh sağlığı uzmanlarına ulaşabilmek için öncelikle aşağıdaki link üzerinden ulaşabilecek kısa formun doldurulması gerekiyor. Başvurunuzun ardından yapılacak bir ilk görüşme sonrasında uygun uzmana yönlendiriliyorsunuz.

Her ayın ilk Çarşambası ise SPoD Salon’da psikiyatrist Seven Kaptan öncülüğünde Trans Terapi Toplantıları düzenleniyor.

Daha ayrıntılı bilgi için derneğin Danışma hattını da arayabilirsiniz: 0850 888 54 28 (Hafta içi her gün ve Pazar günleri 12.00-18.00)

HEVİ LGBTİ+ Derneği (İstanbul)

Hukuki Danışmanlık, Cinsiyet Uyum Süreci,  Askerlik Süreci,  Psikolojik Destek, Açılma Süreci v.b soru ve sorunlarınızla desteğe ihtiyaç duyuyorsanız hafta içi hergün Hevi LGBTİ+ya ulaşabilirsiniz. 0 212 293 50 85
hevilgbti@gmail.com /  hukuk@hevilgbti.org

Anasayfa – (hevilgbti.org)

Pembe Hayat (Ankara)

Dernek tarafından eğitim alanlar ruh sağlığı uzmanları tarafından terapi hizmeti veriliyor. 

PEMBE HAYAT YAŞAM DESTEK HATTI: 0549 100 06 88

Kasım 2020’de hizmete giren destek hattı Hat, kendini trans şemsiyesi altında tanımlayan herkese ve LGBİ+ lara yönelik hafta içi her gün 12:00-18:00 arasında 0549 100 06 88 numaralı telefon üzerinden ücretsiz ruh sağlığı desteği hizmeti (psikolojik danışma) veriyor. Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği
Psikolojik Danışmanlık Departmanı‘na ulaşmak için: psikolojikdanisma@pembehayat.org 

Derneğin Trans Sohbetler grup çalışması için ve diğer bilgiler için: Telefon: 0312 433 85 17 / 0532 462 17 05
E-posta: bilgi@pembehayat.org

*Pandemi nedeniyle psikolojik danışmanlık hizmetini Skype, Zoom, Whatsapp, Pembe Hayat Yaşam Hattı (0549 100 06 88) ve psikolojikdanisma@pembehayat.org e-posta adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. Dernek, Pandemi kapsamından çıkıldığında ve uygun sağlık ve güvenlik ortamı sağlayabildiğimizde yüz yüze psikolojik danışmanlık görüşmelerine ve grup çalışmalarına da başlayacak.

17 Mayıs Derneği Psiko-Sosyal ve Hukuki Destek Programı

17 Mayıs Derneği, bünyesinde bulunan üç uzman ile psiko-sosyal ve hukuki destek programı kapsamında LGBTİ+’lara danışmanlık veriyor. Hafta içi 10.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet veren psikolog, hukuki danışman ve sosyal hizmet uzmanı tarafından başvurularınıza en geç 2 işgünü içinde e-posta yoluyla dönüş yapılıyor. Eğer gmail dışında bir e-posta adresi kullanıyorsanız spam maillerinizi de önümüzdeki günlerde kontrol etmeyi unutmayınız!

Aşağıdaki formda yer alan bilgileri doldurduğunuzda, ilgili danışman sizinle iletişime geçecektir. Tüm danışmanlık süreçlerinde önyargı ve ayrımcılıktan uzak bir destek sunulacaktır.

Bu başvuru formu ile verdiğiniz bilgilerin 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında dernek tarafından korunacağını, üçüncü kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmayacağını ve verilerinizin saklanacağını kabul etmiş bulunmaktasınız

Başvuru formu: Psiko-Sosyal ve Hukuki Destek Programı (17mayis.org)

17 Mayıs Derneği’nin HIV ile yaşayan LGBTİ+lara yönelik danışmanlık hizmeti içinse pozitif@17mayis.org adresine e-posta atabilirsiniz. https://www.17mayis.org/haber-duyuru/17-mayis-hiv-ile-yasayan-lgbti-lara-danismanlik-vermeye-basliyor-06-09-2021

Özgür Renkler Derneği (Bursa)

Özgür Renkler Derneği, Bursa ve çevre illerde yaşayan LGBTİ+’lara psikolojik destek ve akran desteği hizmetini 1 Eylül 2021 tarihinde başlattı. Başvuru için danisma@ozgurrenkler.org adresine e-posta atabilir ya da başvuru formunu doldurabilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSegcr1ck6St4RII6vhEnb58wRKNDh-FYJy5DYQ-OeuhC1paTQ/viewform

BİZ Derneği (Antalya)

Antalya BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, LGBTİ+’lara ruh sağlığı ile ilgili ihtiyaç duydukları herhangi bir konuda psikolojik sağlık haklarına erişimini desteklemek için ücretsiz online ve yüz yüze psikolojik danışmanlık desteği veriyor.

Başvuru formu: Biz Derneği Psikolojik Danışmanlık Desteği Başvuru Formu (google.com)

Sorularınız için derneğe bizdernegipsikolog@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Ünikuir Derneği
ÜniKuir Derneği, LGBTİ+ öznelere ücretsiz psikososyal danışmanlık sunuyir.

İhtiyaç duyduğunuzda, danisma@unikuir.org adresine mail göndererek Ünikuir ekibindeki uzmanlara ulaşabilirsiniz.

Trans Geçiş Süreci Terapi Grubu

Pandemi süresince online devam ediyor. transinisiyatif@gmail.com 

Pozitifiz Akran Danışmanlığı

Türkçe, İngilizce ve Fransızca akran danışmanlığı almak için hafta içi günlerde saat 12:00-20:00 saatleri arasında bizi 0535 519 54 95 numaralı numaradan arayabilirsiniz.

Pozitif-iz, HIV pozitif kişiler ve yakınlarını fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden güçlendirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur. https://www.pozitifiz.org/

Genç LGBTİ+ Danışma Hattı/ İzmir
Hafta içi her gün 12:00 – 17:00 saatlerinde 0232 464 0330 numaralı danışma hattını arayabilirsiniz.

Ayrıca danışma@genclgbti.org e-posta adresinden de danışmanlık hizmetlerine erişebilirsiniz. Dernek, hukuki (hukuk@genclgbti.org), akademik, online, sosyal medya ile telefon üzerinden, yüz yüze ve akran danışmanlığının yanı sıra uzman yönlendirmesi de yapıyor.

LGBTİ+ Aileleri için Danışma Hattı

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği’nin (GALADER); lgbti+ çocuğu olan ve konuşma ihtiyacı hisseden kişiler için bir Danışma Hattı bulunuyor. +90 537 461 88 08 Twitter: @galadernegi ayrıca aylık Zoom toplantıları da düzenliyor.

Aydın LGBTİ+ Dayanışması

Hukuki danışmanlık ve online psikolojik danışmanlık servisleri ücretsiz olarak sunuluyor.  Başvuru formları için: @aydınlgbti | Linktree

Kuir Kıbrıs Derneği

Kuir Kıbrıs Dayanışma Hattı: 0548 858 58 47

Kuir Kıbrıs Derneği Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve Artıların (LGBTİ+’ların) ve yakınlarının, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ilişkin sorularına, hukuki yardım, psikolojik servis, sosyal hizmet servisi, cinsiyet uyumlama süreçleri, eğitim, çalışma hayatı, aile,barınma, sağlık, açılma, cinsel sağlık, askerlik gibi alanlarda sorulara Dayanışma Hattı ile sizinle birlikte yanıt buluyor.

Bu konular ve daha fazlası için Hafta içi her gün sabah 10:00 ile akşam 22:00 arasında mesaj veya telefon araması yoluyla 0548 858 58 47 numarasından Kuir Kıbrıs Derneği Dayanışma Hattına ulaşabilirsiniz.

TODAP – Pandemi döneminde kısa dönemli ücretsiz Terapi Hizmeti

Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar (TODAP) salgın sürecinde çalışma koşulları ağırlaşan sağlık çalışanlarına, işten çıkarılan kişilere ve bu süreçte evdeki iş yükü artan kadınlara süreli ücretsiz ve online psikolojik destek hizmeti sunuyor. Danışmanlık hizmeti telefon ya da video görüntü ile yapılıyor.
Telefon: 0530 887 11 90
E-posta: todapsespsikolojikdestek@gmail.com

Yaz kızım...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.